Karel Zvára
oficiální osobní stránky

Proč jsem se „dal na politiku“

úterý, 4. květen 2010 8:00

Jsem přesvědčením pravicový volič, až do roku 2006 jsem pravidelně odevzdával hlas ODS. Poté, kdy Václav Klaus odešel z místa předsedy ODS, jsem hlasoval spíše „proti levici“ než „pro ODS“. V roce 2006 jsem svůj hlas odevzdával se sebezapřením. Ještě než jsem vyrazil na procházku k volební místnosti, vytiskl jsem si Topolánkovu „smlouvu s občany“. Asi jsem tehdy tušil, že ji nejpozději za čtyři roky vytáhnu na světlo a budu ODS volat k politické odpovědnosti.

S velkým zájmem jsem sledoval jednání o Euroústavě a uvažoval o možnosti politicky sjednotit Evropu. Evropa je kontinentem různých národů s různými zvyky a různou historií. Federalizaci bych chápal v případě, pokud by se tvořila spontánně zespoda, nikoliv shora. Vždyť o politické sjednocení shora se různí vůdci snažili i dříve. Julius Caesar, Napoleon Bonaparte i Adolf Hitler. Všichni dobře víme jak všechny tyto pokusy skončily.

Z uvedených důvodů jsem byl potěšen přístupem tehdejšího předsedy vlády Topolánka, který označil Evropskou ústavu za „shit“. Překvapil mne však jeho vstřícný postoj k Lisabonské smlouvě, neboť ta je jen lehce upravenou a přejmenovanou Euroústavou.

Na začátku roku 2009 jsem prostřednictvím médií zaslechl informaci, že prezident Klaus podporuje novou pravicovou stranu, Stranu svobodných občanů vedenou Petrem Machem. Petra Macha ani nikoho jiného z této strany jsem neznal. Před volbami do Evropského parlamentu (červen 2009) jsem pečlivě studoval programy všech politických stran. V tu dobu mi už bylo jasné, že budu volit takovou stranu, která bude mít v programu vystoupení ČR z Evropské unie.

Když jsem si přečetl program Svobodných, rozhodl jsem se je volit. Když jsem si přečetl i stanovy této strany, rozhodl jsem se, že se pokusím stát členem této strany. Odeslal jsem přihlášku a začátkem července 2009 jsem byl schválen pražským krajským předsednictvem.

Co mne na stanovách Svobodných zaujalo natolik, že jsem se poprvé v životě rozhodl vstoupit do politické strany? Byl to především článek 2 stanov. Ten totiž vcelku jasně a přesně vymezuje hodnoty, které strana představuje, a jejichž vyznávání je podmínkou členství. V tu chvíli jsem si byl jistý, že vstupuji do strany, jejíž členové vidí svět podobně jako já a vyznávají stejné hodnoty. A jelikož jsou hodnoty takto explicitně popsány ve stanovách, nelze zaměření strany snadno změnit.

Karel Zvára, 2018 - RSS