Karel Zvára
oficiální osobní stránky

Zbláznily se trhy nebo lidé?

pátek, 7. květen 2010 8:00

Dnes se média zabývají zprávami o obrovském čtvrtečním propadu cen akcií na Wall Street. Podle serveru iDnes.cz americký senátor Edward Kaufmann uvedl „Souboj algoritmů, jehož dopady nejsme schopni domyslet a není transparentní ani pro Komisi pro cenné papíry, musí být pečlivě prozkoumán a poté vhodným způsobem regulován.“

Jsem přesvědčen, že vlastníky, správci a tedy odpovědnými v burzovních obchodech jsou vždy osoby, tedy právní subjekty – především podniky. Flash trading i high frequency trading jsou technikami, které využívají konkurenční výhody pramenící buď z dostupnosti kapitálu (HFT) nebo velmi rychlého připojení na burzovní servery (FT). Algoritmy se na trhu navzájem ovlivňují navzájem, ovlivňují fyzické obchodníky a naopak – skuteční obchodníci ovlivňují algoritmy. S tím vším je zapotřebí počítat.

Software, který pro velké hráče na burze provádí obchody a na základě algoritmu rozhoduje o nákupech a prodejích, je jen nástrojem v rukou lidí, kteří počítače s tímto software jako vlastní technický prostředek umístili do burzovního serverového centra. Pokud někdo takovým způsobem „přijde i o kalhoty“, půjde jen o důsledek jeho vlastního rozhodnutí. Držitelé cenných papíru, které během krátké doby ztratí většinu ze své tržní hodnoty, přece o nic nepřijdou. Pokud taková cena odpovídá skutečnosti, jde o logický důsledek jejich špatného investičního rozhodnutí. Pokud však taková cena skutečné ceně neodpovídá, vyšplhá se cena brzy zpět k normálu díky těm, kteří chytře využili špatného obchodního rozhodnutí „zlobivých“ počítačů.

U obchodníků pracujících s pákou, kterou nejsou schopni financovat (ano, ti si nemohou dovolit během takových epizod cenné papíry držet), jde jen o logický důsledek rizikového způsobu obchodování.

Nedopusťme, aby hloupost jedněch dávala druhým do rukou argument pro další omezování naší (tentokrát ekonomické) svobody.

Karel Zvára, 2018 - RSS