Karel Zvára
oficiální osobní stránky

Oprava k článku: Svobodní nelžou, jen nechtějí skončit v Čecku

čtvrtek, 13. květen 2010 8:03

9. května 2010 večer jsem na blogu uveřejnil článek Svobodní nelžou, jen nechtějí skončit v Čecku. Reagoval jsem v něm na článek pana Fasulise z 8. května 2010. Pan Fasulis mne v diskusi k článku upozornil, že jej nesprávně cituji. Na stejnou chybu mě prostřednictvím e-mailu Straně svobodných občanů upozornil i další čtenář. V tomto článku chci nesprávnou citaci opravit.

V článku jsem uvedl (kopíruji ať je to přesné): "Pan Fasulis článku také uvádí, že nejde o milodar, ale normální půjčku. Dokonce uvádí i 1% úročení tohoto vkladu u MMF. Naše 10-leté státní dluhopisy se přitom nakupují s úrokovou sazbou necelá 4 procenta (a úroková míra roste).".

Pan Fasulis přitom v jeho původním článku napsal: "Nejedná se o žádné milodary, jedná se o normální vklad,  jako u kterékoliv jiného bankovního domu. Jediné, co ztrácíme, je rozdíl v úročení, což dělá (podle Kalouska) asi o 1% menší úročení. Na druhé straně jsou tyto peníze uloženy u bankovního „domu“ s tím nejlepším možným ratingem.". V obou případech jsem nyní vyznačil špatně citovanou část.

Pan Fasulis tedy tvrdí, že ztrácíme asi 1 % úročení, což si překládám jako "jeden procentní bod". To zdůrazňuji, protože původně např. 4% úročení snížené o jeden procentní bod představuje 3% úročení. Na rozdíl od toho původně 4% úročení menší o 1% představuje 3,96% úročení (matematici jistě vnímají rozdíl mezi proměnnou a její první derivací).

Nyní tedy opravuji znění původního článku a nahrazuji výše citovaný odstavec ("Pan Fasulis článku také uvádí..."):

Pan Fasulis v článku také uvádí, že nejde o milodar, ale normální půjčku. Uvádí, že jediné co ztrácíme, je rozdíl v úročení, což dělá (podle Kalouska, jak uvádí) asi o 1% menší úročení. Naše 10-leté státní dluhopisy se přitom nakupují s úrokovou sazbou necelá 4 procenta (a úroková míra roste). MMF jsme přitom deponovali 1 mld. EUR s 1% úrokovou sazbou. Rozdíl v úročení jsou tedy necelé tři procentní body.

Jak vidíte, původně jsem pana Fasulise chválil za to, že neskrývá fakta. Bohužel jsem si citovanou větu nesprávně přečetl a nyní musím rozporovat i toto tvrzení pana Fasulise. Za výpočty, které v článku uvádím, si stojím. Zdůrazňuji, že jsem pro jednoduchost pracoval s hypotézou, že 10-leté státní dluhopisy jsou dnes prodejné se 4% roční úrokovou sazbou.

Jelikož jde o opravu k článku, vypínám diskusi. Případné reakce čekám e-mailem na adrese zvara@svobodni.cz nebo jako článek v blogu (v takovém případě mi pošlete upozornění, nestíhám sledovat všechny články).

Článek vyšel 13. května 2010 na blogu iDNES.cz

Karel Zvára, 2018 - RSS