Karel Zvára
oficiální osobní stránky

Přehlasováno - přes zřejmé argumenty a v poslední den...

čtvrtek, 27. květen 2010 13:26

Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta Klause týkající se zákona o ochraně ovzduší. Tato novela zvyšuje podíl povinně přimíchávaných biopaliv u benzínů na 4,5 % (objemových) a u nafty na 6,3 % (objemových).

Předně bych chtěl čtenáře ujistit, že nemám nic proti zemědělcům. Dělají užitečnou práci, snaží se uspět a to vše v podmínkách evropských dotací, kde jsou si všichni rovni, ale někteří (lépe dotovaní) jsou těm ostatním přece jen o něco rovnější (víte, odkud to pochází? viz Farma zvířat od George Orwella). Příběh MEŘO a ethanolu vyráběného z obilí a kukuřice (viz článek Biopalivo na Wikipedii) je však o něčem jiném.

Také netvrdím, že biopaliva jsou špatná jako taková. Je docela dobře možné, že výrobní postupy se časem výrobcům podaří zdokonalit a s palivem na trhu prorazit. Kritizuji však zákonem zajištěný odbyt konkrétních surovin na určitý účel (řepka, kukuřice, obilí) i zpracovaných produktů (MEŘO, bioethanol), zvlášť když energetická bilance celého procesu je záporná. Ohledně argumentace ctěné čtenáře odkazuji na můj předchozí článek včetně odkazů uvedených v článku.

Záporná energetická bilance i důsledky v produkci CO2 při výrobě bioethanolu z kukuřice mne vedou k zamyšlení, zda poslanci hlasující pro přehlasování prezidentova veta skutečně procitli a již nevěří v globální oteplování způsobené člověkem vypouštěným CO2 nebo zda je jim věc jako taková "ukradená" a hlasují podle objednávky či rozkazu.

Pro přehlasování prezidentova veta hlasovali všichni přítomní poslanci ČSSD, všichni přítomní poslanci KSČM, všichni přítomní poslanci KDU-ČSL, všichni přítomní poslanci Strany zelených, současní členové TOP09 Vlasta Parkanová, Pavel Severa i Miroslav Kalousek (člen TOP09 Jan Husák hlasoval proti). Pro také hlasovalo 18 poslanců ODS, 18 poslanců ODS hlasovalo proti (snad jsem to spočítal správně). Na výsledek hlasování (po jménech) se můžete podívat zde.

Všem zájemcům také doporučuji přečíst si stenografický záznam (stenoprotokol) z jednání.

Na závěr si dovoluji ocitovat z veřejného stenoprotokolu, konkrétně vystoupení poslance Doktora dnes krátce před 11. hodinou (na ten se nevztahuje ochrana práva autorského podle § 3 odst. a zákona 121/2000 Sb. "autorský zákon" ve znění pozdějších předpisů):

Řekl bych, že pro hořící strom nevidíme požár celého lesa. Toto je přece, dámy a pánové, jen další pouhá jednotlivost té děsivé setrvačnosti, do které zabředly parlamenty celého evropského prostoru.

Toto není jenom nemoc českého parlamentu, takto stůně celá Evropa. Výsledkem konání a rozhodování parlamentů v celém prostoru je absolutní dluh a zadlužování celého evropského prostoru a vytváření takových kritérií, takových předpokladů, které vedou ekonomický prostor Evropy ke ztrátě konkurenceschopnosti. Politici se přou o to, zda jsou škody na motorech aut takové nebo onaké a skrývají tu základní a pravou debatu, a sice debatu o peněženkách daňových poplatníků. Kdyby platila jen jediná výhrada z vystoupení kolegy Martina Bursíka, kdyby byl projekt biopaliv završen pozitivní energetickou bilancí celého produktu, podnikatelé by se o tento projekt rvali právě a jen pro poptávku nás, daňových poplatníků. Cena produktu by byla zajímavá, výsledek by samozřejmě byl očekávaný, námi očekávaný by byl správný poměr ceny a toho, co nám produkt nabízí. Nic takového se ovšem kolem nás neděje. Podnikatelé zneužívají k vyrábění biopaliv státních dotací, jinak by biopaliva nebyla vyráběna, a my jako daňoví poplatníci jsme ke spotřebě vedeni zákony, které ukládají výrobcům a distributorům pohonných hmot míchat biopaliva do pohonných hmot tradičních, tedy na bázi zpracování ropy. Ztrátový projekt používá k pobídce poptávky veřejné peníze a vytváří účelové deformace trhu. O tom je dnešní hlasování.

Minulý týden politici rozdali 2 mld. korun, 2 mld. korun nového dluhu, nikoliv reálně existujících peněz, snad proto, aby se lidem lépe dařilo. Dnes, dnešním hlasováním, lidem ty peníze zase vezmou, benzin a nafta zdraží, snad také proto, aby se lidem dařilo lépe. Přemýšlejte o tom, prosím.

Článek vyšel 27. května 2010 na blogu iDNES.cz

Karel Zvára, 2018 - RSS