Karel Zvára
oficiální osobní stránky

Mezi pražskými koaličními zastupiteli jsou i obhájci průhlednosti

úterý, 16. listopad 2010 13:48

Tak nám vyšachovali vítěze voleb - Zdeňka Tůmu. Ten tedy asi nebude mít příležitost ukázat, že své předvolební sliby o průhledné Praze myslel vážně. Uzavření pražské koalice mezi ODS a ČSSD je jistě v pořádku - společně mají mnohem více mandátů než TOP09 a jistě budou schopní dohodnout se na složení rady a na osobě primátora. Jen někteří zastupitelé koaliční ODS a ČSSD (té především) budou asi doufat, že jejich dřívější sliby upadnou v zapomnění. Nebo podpoří novou pražskou vládu jen za podmínky zajištění požadavků na průhlednost pražské radnice?

Podívejme se tedy na některé zastupitele za ODS a ČSSD.

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD): Jiří Dienstbier ml. na jeho webu píše mimo jiné "Zavedeme jednotný portál pro uveřejňování zakázek a smluv hlavního města, městských částí a všech organizací a společností města.". Petr Hulinský píše "Tvrdost při nakládání s majetkem hlavního města Prahy a otevřenost všech výběrových řízení.". I on uvádí hesla stejná jako Jiří Dienstbier ml., jde totiž o část volebního programu pražské ČSSD s heslem "Více slušnosti, méně chamtivosti". Všichni zastupitelé ČSSD v na pražském magistrátu by tak asi měli chtít průhledný magistrát. Nebo by ten jednotný portál pro uveřejňování zakázek a smluv neměl sloužit k jejich zpřístupňování veřejnosti?

Zastupitelé ODS se k tématu transparentnosti pražské radnice před volbami příliš nevyjadřovali. Alespoň pražský lídr ODS v nedávném článku "Tvrdím, že chceme jednat výhradně s TOP 09" uvedl: "Mým jediným cílem, od kterého neustoupím, ať je jakkoliv zpochybňován, je splnění slibu nové pražské ODS, která bude realizovat otevřenou a slušnou komunální politiku a bude věrohodnou demokratickou pravicovou stranou.". Nejsem si jistý, zda tou otevřeností myslel otevřenost před voliči nebo jen před koaličními partnery. Také mi není jasné jak je možné, že pražskou ODS označuje za pravicovou stranu, když ODS v Praze ve volební kampani nabízela typicky levicová témata jako "podpoříme bydlení mladých" či "zubní pohotovost v každém obvodu".

V každém případě by alespoň zastupitelé ČSSD (která, jak uvádím výše, má otevřenost v programu) mohli prosadit požadavky na otevřenost pražského magistrátu. Vlastně jim to můžete sami navrhnout nebo se připojit k vynucení průhlednosti pražského magistrátu silou.

Třeba pochopí, že příště už by hlasy nemuseli dostat. Neznám totiž žádného voliče ODS, který by před volbami podporoval spoluvládu ČSSD na pražském magistrátu a naopak (voliče ČSSD, který by podporoval účast ODS na pražské vládě).

Článek vyšel 16. listopadu 2010 na blogu iDNES.cz

Karel Zvára, 2018 - RSS