Karel Zvára
oficiální osobní stránky

Kolik platíme politickým stranám?

pátek, 22. duben 2011 12:44

Včera jsem publikoval článek navrhující přispět k narovnání politické soutěže zrušením (či výraznou změnou) dotování politických stran ze státního rozpočtu a ústavním uktvením povinnosti nemít deficitní rozpočet na úrovni státu. Několik čtenářů mi napsalo (i když ne v diskusi), že běžný čtenář nemívá představu o tom které strany a v jakém objemu získávají dotace. Nyní chci tuto informaci doplnit.

V ČR je několik druhů voleb (nepočítám doplňovací či zvlášť vyhlášené např. při zrušení výsledku):

Jednotlivé volby jsou upravené různými zákony. Pro jednoduchost pro každý druh voleb uvedu jen přímé náklady volebních stran na účast ve volbách a případné výnosy, které jim mohou plynout z volebního výsledku.

Parlamentní volby ("do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR")

Výdaje: 15 tisíc Kč za kraj s kandidátkou (pro celou ČR tedy 14x 15 tisíc = 210 tisíc Kč)

Příjmy

Diskuse

Volební strana, která nepřekročí 1,5 % nedostane nic. Strany, které jsou úspěšné (tj. momentálně u moci), získávají poměrně vysoké částky. Na konci článku je odkaz na přehled uveřejněný Ministerstvem financí.

Senátní volby ("do Senátu Parlamentu ČR")

Výdaje: kauce ve výši 20 tisíc Kč za každého kandidáta (případné vrácení uvádím v příjmech)

Příjmy

Diskuse

Ve volební kauci vidím smysl: volby nejsou zadarmo a je zjevně nežádoucí, aby v jednom obvodu kandidovaly třeba stovky uchazečů. Příspěvek "na mandát" získá jen strana, která "má svého senátora".

Krajské volby ("do zastpitelstev krajů")

Výdaje: žádné

Příjmy: za každého zastupitele kraje a zastupitelstva Prahy 237.500 Kč ročně

Komunální volby ("do zastupitelstev obcí")

Výdaje: žádné

Příjmy: žádné

Diskuse

To je zajímavý model. Všichni zastupitelé (i krajští, poslanci a senátoři) přece dostávají plat. K čemu tedy ještě příspěvek "na mandát"?

Evropské volby ("do Evropského parlamentu")

Výdaje: žádné

Příjmy: při překročení 1 % jednorázově 30 Kč/hlas

Kolik tedy na financování politických stran platíme?

Podle přehledu Ministerstva financí jsme (prostřednictvím státu) v roce 2010 vyplatili 169 milionů Kč ČSSD, 152 milionů Kč ODS a 65 milionů KSČM. Každý rok takto vyplácíme zhruba půl miliardy, pokud jsou volby tak více (v roce 2010 zhruba miliardu). Tyto peníze jim vyplatili jak ti, kdo je podporují, tak ti, kdo je nepodporují. Nevím jak vám, ale mě se tento systém vůbec nelíbí. Především proto, že podporuje jedny na úkor druhých i z peněz těch, kteří si to nepřejí.

Nyní snad ti, kteří tato pravidla neznali, lépe pochpí můj včerejší článek.

Vyšlo 22. dubna 2011 na blogu iDNES.cz

Karel Zvára, 2018 - RSS