Karel Zvára
oficiální osobní stránky
povinné televizní/rozhlasové poplatky zamyšlení

Kam se ztratilo 20 minut?

úterý, 10. listopad 2015 20:20

Na Mezinárodním Festivalu Dokumentárních Filmů (všechna velká písmena - podle jejich webu) byl uveden dokument Víta Klusáka Matrix AB o stopáži 72 minut. Tento dokument má Česká televize vysílat již příští čtvrtek. Má stopáž 52 minut. Vyvinula snad Česká televize nový způsob pro kompresi videa - takový, že celý obsah zůstane, ale "vejde se" do času kratšího o 20 minut?

Je snad v dokumentu obsah, který nelze vysílat veřejně? Takový, za který by České televizi hrozila sankce? Třeba nějaká likvidační pokuta? Pokuta, s jejímiž následky by jí následně musel pomoci stát, aby se nepoložila? Aby platící koncesionáři nepřišli o její hodnotné zpravodajství a další pořady?

Česká televize by měla v nejbližším možném termínu zveřejnit dokument celý v plné stopáži 72 minut nebo důkladně vysvětlit důvody, pro které musí dokument odvysílat o 20 minut zkrácený. Jinak, alespoň v mé mysli, přizná, že nechce dopřát svým koncesionářům a daňovým poplatníkům to, co jim náleží.

Přichází opět po čtvrtstoletí cenzura a v jistém smyslu ještě hroznější autocenzura?

Doplněno 10.11.2015 21:40:
Podle režiséra dokumentu Víta Klusáka, který se k mému článku právě vyjádřil na Facebooku, má být dokument v České televizi uveden nezkrácený v plné stopáži 72 minut - tak, jako na festivalu. Citace: "Je to omyl spravce stranky na ct webu, film bude uveden ve sve puvodni delce 72 minut a televizni divaci uvidi totez co jihlavsti."

Doplněno 11.11.2015 14:05:Po dnešním dotazu na Českou televizi tato potvrdila, že se plánuje odvysílání programu ve stopáži 72 minut. Byl již upraven i televizní program a Cestománie na ČT2 nezačně v původně uvedených 21:00, ale až ve 21:20.

 

Karel Zvára, 2018 - RSS