Karel Zvára
oficiální osobní stránky
glosa internet

Internet musí zůstat svobodný

úterý, 19. leden 2016 12:45

Ministr Chovanec na Twitteru

Dnes Facebookem cloumá článek, který vyšel v deníku DNES (vydávaný společností MAFRA patřící panu ministru financí Andreji Babišovi) a který navazuje na dřívější článek v Lidovkách, které vydává stejná společnost. Dalším zdrojem by mohla být Česká televize a její @online, kdyby ovšem nečerpala právě z Lidových novin.

Chce skutečně ministr Chovanec cenzurovat internet nebo jde jen o boj o moc ve vládní koalici či zahájení předvolebního boje? Zeptal jsem se na Twitteru ministra Chovance, jak to vlastně je, ale zatím nemám odpověď. Ani Knihovna připravované legislativy ODOK nepomáhá, nic takového tam zatím není. Proto nevím, zda jde o hoax nebo o skutečnou hrozbu.

Skutečností zůstává, že jedině svobodný internet zůstane internetem. Cokoliv regulovaného už skutečným internetem nebude, i když se tak může jmenovat. A dříve nebo později uživatelé začnou zjišťovat, že skutečný život se odehrává na nějaké jiné, nové síti. Ani internet není první, před ním byl třeba amatérský FidoNet. Internet zatím nemá konkurenci, protože je svobodný. Jakmile svobodu ztratí, vyroste nová síť. Ještě odolnější proti omezování a kontrole ze strany státu.

Je bláhové si myslet, že pokud stát lidem omezí svobodu, nenajdou si jinou cestu. Najdou, stejně jako si za komunistů našlo ke spotřebitelům cestu zboží (podpultovky), služby (melouchy) a informace (samizdaty).

Každá vláda, která se bude snažit omezit svobodu na internetu tím jasně sdělí, že se snaží vytvořit totalitní stát.


Doplněno 19. ledna 2015 v 17:45

Pan ministr zřejmě poskytl rozhovor Novinkám a Ministerstvo vnitra vydalo dementi. Dementi? Podle mne nic nedementuje. Tedy aspoň ne záměr zregulovat přístup k internetu. Přesto, že celou záležitost, resp. její zahájení, považuji za boj mezi členy vládní koalice, je to příležitost, jak si ve věci udělat jasno. Pane ministře, stále čekám(e) na jasné vyjádření, že nic takového nechystáte. (nebo ano?)

Aby bylo jasno, podle mne je to totiž podobné jako se zbraněmi. Lumpové si zbroják dělat nebudou a na Oddělení služby pro zbraně a bezpečností materiál také nepřijdou se zbraní, přihláškou a žádostí o její registraci. Podobně lumpové-ajťáci nebudou svůj přístup používat přímo k páchání trestné činnosti. Hezky se šifrovaně spojí někam do zahraničí, kam Ministerstvo vnitra nedosáhne, (třeba do JAR nebo do Kamerunu?) a provedou svůj záměr odtamtud. Opatření dopadne opět na obyčejné spořádané občany.

 

Karel Zvára, 2018 - RSS