Karel Zvára
oficiální osobní stránky
glosa internet

Stranická agitka, kterou zaplatí operátoři

sobota, 30. duben 2016 19:10

Podle internetového zpravodajského portálu iDNES.cz se vládní strany ČSSD a ANO se dohodly na vynucení přístupu k internetu zdarma pro seniory a zdravotně postižené. Ne, že by senioři a zdravotně postižení nepotřebovali přístup k informacím a internetovým službám. Ovšem ANO se tím definitivně jednoznačně zařadilo do tábora socialistů.

Kdo platí, ten rozhoduje. To je starý princip, který je předpokladem existence soukromého vlastnictví. Už staří Římané věděli, že nedílnou součástí vlastnictví, vlastně její částečnou definicí, je to, že rozhoduje vlastník. O tom, co se svým majetkem udělá. Jestli jej nějak využije, nechá ležet ladem nebo jej třeba zničí.

Vládní strany přišly, zdaleka ne poprvé, s otřepanou geniální myšlenkou: Někomu něco slíbíme a třeba i zajistíme, aby to dostal, a zaplatí to jiní. V tomto případě jde o telekomunikační operátory, kteří zajišťují připojení k internetu.

Co se stane si lze snadno představit na podobném příkladu. Nepotřebují snad některé skupiny obyvatel jíst? Stát by mohl stanovit, že každý prodejce potravin musí dát na požádání seniorovi 50 rohlíků, kostku másla, 2 litry mléka a třeba půl kila masa týdně. Jen tak, vždyť jíst musí každý - i jakákoliv vyjmenovaná skupina obyvatel. Zaplatí to ti, kteří za zboží platít. Ani místní supermarket nemůže být dlouhodobě ve ztrátě. Nezbude mu tedy jiné řešení, než zvýšit ceny.

Možná si říkáte - vždyť to stát přece nemůže, to si nedokážu představit. Tak si tedy představte, že může. Úplně stejně jako nařídit provozovatelům linek hromadné dopravy slevy či jízdu zdarma seniorům. Nebo připojení k internetu. Principiálně jde totiž o totéž. Jde o princip, kdy jeden svojí svěřenou mocí obere jednoho a výtěžek dá jinému. Přitom prezentuje jen tu druhou část a snaží se vypadat jako hrdina. Takový Jánošík. A Jánošík byl loupežník. Jedněm bral a druhým dával. A jistě si i část nechal, aby se měl z čeho najíst. Přesto to byl lump - loupežník.

Solidarita založená na okrádání jedněch ve prospěch druhých je falešná. Platíme za ni my všichni. Ve formě vysokých cen, vysokých daní a nízkých platů. Jen skutečná solidarita zasluhuje úctu. Skutečná solidarita je totiž založena na tom, že když někdo někomu něco dá, dává to ze svého. Ten, kdo dává z cizího bez jeho souhlasu, je jen prachobyčejný zloděj.

Byl bych velmi rád, kdybychom se časem zlodějského socialismu úplně zbavili. Aby ani parlament nemohl rozhodnout o tom, že jednomu vezme a jinému dá. Rozhodovat o svém majetku přísluší vlastníkům. Nikomu jinému.

Karel Zvára, 2018 - RSS