Karel Zvára
oficiální osobní stránky

Často kladené otázky (FAQ)

Zde najdete to, na co se občas různí lidé ptají. Nehodlám zabředávat do nekonečných diskusí. Ať si každý udělá svůj názor sám.

Mí oponenti + dementi

Záměrně neuvádím jejich příjmení. Nevím totiž, zda by se jim taková publicita líbila a také jim nehodlám na svých vlastních stránkách dělat reklamu. Z tohoto pravidla je výjimka - Petr Hampl. Pro pochopení odkazuji svůj článek s výzvou jemu osobně i screenshoty z Facebooku. Jsem zastáncem přísloví Co tě nezabije, to tě posílí. Děkuji níže uvedeným za to, že mne průběžně připravují na tvrdý politický život plný pomluv a dezinformací.

Marek S.

Marek S. je bývalý člen Strany svobodných občanů. Byl vyloučen rozhodnutím rozhodčí komise strany na můj návrh. Nechci na těchto veřejných stránkách zveřejňovat nebo komentovat obsah návrhu ani samotné rozhodnutí rozhodčí komise. Proč? Protože jde o vnitřní záležitost Svobodných. Členům rád poskytnu můj pohled na tuto záležitost. Koneckonců si jej mohou docela snadno vyhledat sami na diskusním fóru (nutné přihlášení). To, že je Marek Sedláček mým oponentem, jsem si dovodil z jeho vystupování vůči mé osobě např. na Facebooku (a také 9. června 2012). V tomto případě je výjimečně viditelné celé jméno, a to s ohledem na screenshoty z Facebooku, které jsou na mém webu již několik let a jméno obsahují. Jen doufám, že mi z této neplacené reklamy panu M.S. nevyměří nějaký úřad třeba DPH..

Zdeněk M.

Zdeněk M. je bývalý člen Strany svobodných občanů, kde byl členem rozhodčí komise. Vystoupil ze strany vlastním rozhodnutím. To, že je mým oponentem, usuzuji z jeho účasti v diskusi pod mým článkem na blogu iDNESu (přezdívka „zmm“). Vyjádření k jeho osobním výtkám k mé osobě najdete níže.

Radek A.

Radek A. je bývalý člen Strany svobodných občanů, v roce 2009 měl funkci v předsednictvu pražského sdružení strany; z té doby si spolu také tykáme (byl jsem koordinátorem části Prahy, takže jsme se pravidelně setkávali). Členství ukončil zřejmě vlastním rozhodnutím a od té doby měl statut příznivce Svobodných. Radek A. mi vyčítá, že moje firma kdysi získala dotaci ze státního rozpočtu ČR. K tomu také najdete více informací níže.

Vlastimil Š.

Vlastimil Š. je též bývalým členem Svobodných. Sám ukončil členství v roce 2015 poté, kdy Republikové předsednictvo podalo návrh na jeho vyloučení ze strany a tak případ nikdy nebyl projednán. (podání ztratilo smysl) Na Facebooku obvinil "člena ReP" (v ReP jsme tři programování-schopní, ovšem z těchto tří jen já pro stranu software skutečně vytvářím) z manipulace volebního systému a souvisejícího střetu zájmů a ani po mém vysvětlení stavu a popření jeho nesmyslného tvrzení obvinění neodvolal. Právě kvůli němu jsem do označení této sekce stránky přidal slovo "dementi". Uvedená obvinění ze strany pana Vlastimila S. popírám.

Petr Hampl

Petr Hampl je k datu zapsání této položky (14. srpna 2015) členem Svobodných. Velmi publikuje, což je - jak rád říkám - jeho svobodou. Vadí mi však, že u mnoha jeho článků je uvedena jeho příslušnost ke straně. A proto jsem jej vyzval k (politickému) souboji. Článek jsem zveřejnil na tomto webu a také na své stránce na Facebooku (viz screenshot). Petr Hampl reagoval v článku na Parlamentních listech a následně na jeho Facebooku (viz screenshot). Pro případ, že by článek na Parlamentních listech přestal být k dispozici, pořídil jsem screenshot příslušného odstavce.

Proč mu věnuji prostor na své FAQ stránce? Jednoduše proto, že se někdo může dostat k pohledu z jeho strany. A bude hledat kontext a původní výzvu. Zde máte vše na jednom místě. Pokud nebude pan Hampl kandidovat na nějakou funkci ve Straně svobodných občanů či na veřejnou funkci za Svobodné, nehodlám se jím zabývat jindy než v sebeobraně.

Mé "kauzy"

Žluté hvězdičky na modrém poli a já?

Pan Maštalíř v diskusi na mém blogu na iDNESu napsal: „Pane Zvara, nejvíc se mi líbí, kdyz hlavním euroskeptikem je pan jez je Exexcutive Head firmy co se jmenuje EuroMise a ma v logu zamontovane logo EU.“ Narážel při tom na skutečnost, že vedu malou firmu, která má skutečně v logu žluté hvězdičky na modrém poli. Pan Maštalíř si zřejmě nevšiml, že hvězdiček není „správný počet“ a obsahuje dvě šipky mířící z hvězdičkové oblasti ven doprava. Je možné nějak jasněji vyjádřit důvod, pro který se mi to logo tak líbí? Evropská mise = opustit EU.

Tento význam však není původní. Jde o obchodní značku (dokonce registrovanou ochrannou známku) mé příbuzné. Firma ji využívá na základě nevýlučné licence. Stejnou ochrannou známku využívají i jiné instituce, obvykle ve spojení s dalším oprávněným uživatelem (též na základě nevýlučné licence).

Možná vás zajímá, jestli firma, kterou vedu, čerpá nějaké evropské dotace. Nečerpá, ale nic vám do toho není. Kdysi jednu čerpala - a tomu je věnována následující sekce. I kdyby čerpala nějaké dotaci i nyní, nepovažoval bych to za špatné a to ani v souvislosti s tím, že usiluji o vystoupení ČR z Evropské unie. Pokud nerozumíte mému postoji, podívejte se na stránku POSTOJE – do části „čerpání dávek, dotací, státní zakázky“.

Dotovaný výzkum

Firma, kterou vlastním a řídím, se kdysi účastnila dvou dotovaných projektů s jinými subjekty. V jednom případě nebyla příjemcem (tj. do projektu jen vkládala vlastní činnost), v jiném případě byla příjemcem - tedy získala prostředky ze státního rozpočtu (viz upravený screenshot získaný z Facebookové stránky Radka A. a upravený na použitelnou velikost).

Projekt 1ET200300413, na který firma EuroMISE s.r.o. získala státní spolufinancování (dotaci), byl financovaný z programu 1E Akademie věd a byl realizovaný v letech 2004 až 2008. Zúčastnily se jej tři subjekty, z toho dva komerční. Výsledky projektu prošly hodnocením i následnou kontrolou. Údaje o 119 státem evidovaných výsledcích a výsledku hodnocení projektu lze najít v Informačním systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Šlo o český dotační program vyhlášený ještě před vstupem ČR do EU.

Poučení..?

Možná čekáte, že zde napíši, že jsem byl mladý a hloupý, že se za vše kaji a slibuji, že už to neudělám. Neudělám, ale ne proto, že bych to považoval za zásadní chybu. Dokonce mne získaná zkušenost možná přímo přivedla mezi Svobodné. Dospěl jsem totiž k závěrům podloženým zkušenostmi. Viz stránku o mém postoji k dotacím.

Nelíbím se Vám?

Pokud se vám nelíbím, nevolte mne - ale to asi nemusím zdůrazňovat. Snažím se vyjádřit, že se nehodlám zalíbit každému. Nabízím svůj pohled na svět. Berte nebo ne, to je na Vás.

Karel Zvára, 2018 - RSS